TRAINING OF MIDDLE-LEVEL PERSONNEL BASED ON THE NEEDS OF THE PRIVATE SECTOR IN THE LABOR MARKET: CHALLENGES AND SOLUTIONS
• Masharipov Farrukh Utkirovich Ministry of Higher Education, Science and Innovation
Keywords:
labor market, internal and external labor market, vocational training, career guidance, vocational education, vocational educational institutions, middle-level personnel, the need of the private sector, employers, jobs, new jobs, business entities, Chamber of Commerce, dual education.
Abstract
This article presents the socio-economic importance of training middle-level personnel based on the needs of the private sector in a market economy, as well as existing challenges and solutions.
The results of the work carried out on the training of middle-level personnel based on the needs of employers in the private sector were analyzed, and recommendations were developed to improve the processes of training competitive middle-level personnel in the vocational education system.
References
1. Мирзиёев Ш. Ўзбекистон нашриёти - “Янги Ўзбекситон стратегияси” – Тошкент 2021 йил.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ш.М.Мирзиёевнинг “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига Мурожаатномаси” Тошкент 2022 йил 20 декабрь.
3. Ўзбекистон Республикасининг “Аҳоли бандлиги тўғрисида”ги ЎРҚ-642-сон Қонуни 2020 йил 20 октябрь.
4. Ўзбекистон Республикасининг “Таълим тўғрисида”ги ЎРҚ-637-сон Қонуни 2020 йил 23 сентябрь.
5. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги ПФ-60-сон Фармони 2022 йил 28 январь.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Меҳнат бозорининг жорий ва истиқболдаги эҳтиёжларини ҳисобга олиб иш ўринларини ташкил этиш ва кадрлар тайёрлаш давлат буюртмасини шакллантириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 2017 йил 28 октябрдаги 877-сонли қарори.
7. Қаландар Абдурахмонов – “Меҳнат иқтисодиёти” назария ва амалиёт дарслик. Иқтисодиёт нашриёти. Тошкент 2019 йил.
8. Ф.Машарипов, Ш.Шарофаддинов, Т.Махмудов, А.Хайитов – “Аҳоли бандлигига кўмаклашишда кўрсатиладиган хизматлар ва мавжуд механизмлар” – Ёш авлод матбаа уйи. Тошкент 2021 йил.
9. Никулина Ю.Н. Профессиональная ориентация молодежи в системе кадрового обеспечения экономика региона // Экономика, предпринимательство и право - 2020. Том 10.
10. А.Усманов. Ўқувчиларни касб-ҳунарга мақсадли йўналтириш истиқболда меҳнат бозоридаги муаммоларни бартараф этишнинг муҳим омили. 2021 йил.
11. Б.Ганиев - “Ўзбекистонда хусусий секторда ишчи кучига бўлган талабнинг ҳолати ва унинг бандликни таъминлашдаги аҳамияти”. Иқтисодиёт ва инновацион технологиялар илмий электрон журнали 2022 йил май-июнь. №00059.
12. У.Алижонов - “Меҳнат бозорида кадрларни тайёрлашга бўлган эҳтиёжни шакллантириш омиллари”. “Иқтисодиёт ва инновацион технологиялар” илмий электрон журнали.2. 2018 йил март-апрел.
Интернет сайтлари
13. https://www.gov.uz — Ўзбекистон Республикаси давлат портали.
14. https://president.uz/uz — Ўзбекистон Республикаси Президентининг расмий сайти.
15. https://www.lex.uz/uz - Ўзбекистон Республикаси Қонунчилик маълумотлари миллий базаси.
16. https://mehnat.uz — Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг расмий сайти.
17. https://stat.uz — Ўзбекистон Республикаси Статистика бўйича давлат қўмитасининг расмий сайти.
18. https://edu.uz — Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг расмий сайти.